Futsal Ekstraklasa Nowy system rozgrywek!!!
Podczas zeszłotygodniowego zebrania prezesi klubów Futsal Ekstraklasy wybrali formułę rozgrywek, jaka będzie obowiązywać w najbliższym sezonie. Ich decyzja wzbudziła spore emocje i szereg komentarzy, dlatego wracamy do tego tematu.
Wybór systemu rozgrywek nie jest decyzją łatwą. Głosujący muszą brać pod uwagę mnóstwo czynników i szukać kompromisu pomiędzy oczekiwaniami kibiców, możliwościami finansowymi poszczególnych klubów czy choćby kalendarzem. Warto zauważyć, że, ci którzy decydują o kształcie rozgrywek, nie boją się odważnych rozwiązań. W ostatnich latach "sprawdziliśmy" m.in. play-offy czy "dogrywkę" pierwszej czwórki. Bogatsi o te doświadczenia prezesi klubów w trakcie dyskusji opowiedzieli się za trzema rozwiązaniami, które następnie poddano głosowaniu.
Play-off 1-4
Najmniejsze poparcie uzyskał system play-offów dla zespołów z miejsc 1-4, za którym głosował tylko jego pomysłodawca - przedstawicielRed Dragons Pniewy-Rafał Gnybek:- Zaproponowałem zakończenie rozgrywek systemem play-off dla czterech zespołów. Rywalizacja toczyłaby się do dwóch wygranych, pierwszy pojedynek na boisku drużyny z niższego miejsca, ewentualne dwa kolejne, w następny weekend. Finał w przypadku wolnych terminów, można było zwiększyć do trzech wygranych. Play-off to najbardziej sprawiedliwy system rozgrywek, gdzie zawsze zwycięża najlepszy zespół, nie ma tutaj miejsca na przypadek, a dodatkowo wymusza na klubach systematyczny rozwój sportowy i organizacyjny. Ta formuła stosowana jest niemal we wszystkich ligach futsalowych, a także praktycznie, w każdej dyscyplinie halowej (piłka ręczna, siatkówka, koszykówka). Po raz trzeci z rzędu, wprowadzamy innowacyjne zmiany, nie korzystając z doświadczenia innych. O takiej decyzji myślę, zadecydowało mimo wszystko duże przywiązanie do tradycyjnej piłki, gdzie play-off w lidze występuje rzadko, choć w lidze mistrzów, czy mistrzostwach świata oraz Europy, często decyduje jedno spotkanie, zakończone rzutami karnymi. Niestety na dziesięciu uprawnionych do głosowania, pozostałem odosobniony w swoich przekonaniach, ponosząc spektakularną klęskę (śmiech). Szanuję jednak decyzję większości udziałowców i mam nadzieję, że za rok nie będziemy, po raz kolejny, dokonywali zmian w tej materii.
Warto dodać, że idea powrotu do play-offów dla drużyn z miejsc 1-8 nie zyskała aprobaty żadnego z przedstawicieli klubów i przepadła jeszcze na etapie dyskusji.
Mecz-rewanż
Kolejnym pomysłem, poddanym pod głosowanie, był system "mecz-rewanż", czyli rozegranie 22 kolejek, które miałyby wyłonić mistrza Polski. Za taką formułą opowiedzieli się tylko dwaj prezesi -Arkadiusz Grzywaczewski(Gwiazda Ruda Śląska) iJarosław Jenczmionka(Nbit Gliwice). Sternik debiutującego w ekstraklasie klubu tak uzasadnia swój wybór:- Uważam, że przy obecnej sytuacji ligi to było najlepsze rozwiązanie, ale jak widać doświadczeni koledzy z pozostałych klubów mieli inne zdanie i należy to uszanować. Mam nadzieję że obecny system nie doprowadzi do pogorszenia kondycji niektórych klubów. Dla nas jako beniaminka będzie to wyzwanie, bo zamierzamy walczyć o pierwszą czwórkę.
1. z 2. i 3. z 4.
Najwięcej głosów uzyskał - i tym samym obowiązywać będzie w najbliższym sezonie - system, w którym cztery najwyżej sklasyfikowane po sezonie zasadniczym zespoły walczyć będą o medale, 1. z 2. o złoto, a 3. z 4. o brąz. Rywalizacja będzie się toczyć do trzech zwycięstw, przy czym w każdej parze drużyna wyżej notowana będzie mieć handicap jednego meczu.
Andrzej Dąbrowski(Gatta Active Zduńska Wola), który głosował za tym rozwiązaniem, tak wyjaśnia swoją decyzję:- Uważam, że gra bez dodatkowych spotkań, tylko 22 mecze, to za mało. W tym wypadku chociaż nieliczni mają szansę na dodatkowe granie. My liczymy, że znajdziemy się w czwórce, więc zagramy kilka meczów więcej. Będzie to atrakcyjne dla nas. Mogła być też opcja, że w dodatkowych meczach pierwsza drużyna zagra z czwartą, druga z trzecią, ale pamiętamy z poprzednich lat… niektóre drużyny kończyły sezon zasadniczy celowo niżej, by łapać formę na fazę finałową. Nie przeszło więc to. Obecny system jest podobny do minionego sezonu, tyle, że wyklucza mecze bez stawki w fazie dodatkowej.
Krzysztof Bober(Pogoń '04 Szczecin) nie wspomina play-offów najlepiej, dlatego również zagłosował za nowym systemem:- Były trzy propozycje, ale ta była najrozsądniejsza i najsprawiedliwsza. My pamiętamy, jak kończyliśmy sezon na pierwszym miejscu, a potem odpadliśmy z Wisłą, która była czwarta. Więc po prostu teraz najlepsi zagrają o złoto, dwie kolejne drużyny o brązowe medale.
Patryk Stasiuk(FC Toruń) zwraca uwagę na aspekt ekonomiczny przy podejmowaniu decyzji:- Ten format rozgrywek był najlepszy i najkorzystniejszy dla klubów o mniej zasobnym portfelu. Pod uwagę braliśmy koszty wyjazdów na mecze w fazie play-off. W przypadku kilku drużyn mógł być naprawdę wysoki.
Roman Sowiński(GAF Jasna Gliwice) przyznał, że wcześniej był zwolennikiem innego rozwiązania, ale ostatecznie zdecydował się zagłosować za "zwycięską" formułą:- Traktuję ten wybór jako mniejsze zło. Są w tym wyborze pozytywy, ale i negatywy. Pozytywy? Bo będą mecze tylko i wyłącznie o pełną pulę, o brązowe i złote medale. Nie będzie nic rozstrzygnięte, będą mecze tylko o wysoką stawkę, więc to jest na pewno na tak. Ale jest też coś na nie – bo tylko cztery zespoły będą zaangażowane, reszta będzie się przyglądać. Większości zależy na tym by grać, myślimy cały czas o play-offach. Teraz gdy jest jeszcze zgoda na powiększenie ligi, to z pewnością tego grania będzie więcej, ale czy wszystkich na to stać? Z pewnością jest to sezon przejściowy pod wodzą prezesa Janusza Szymury, w którym chcemy wzmocnić spółkę, ale i same zespoły.
Oprócz wymienionych wyżej, za systemem rozgrywek, jaki będzie obowiązywać w sezonie 2015/2016, zagłosowali również: pomysłodawca tego rozwiązania -Janusz Szymura(jako prezesRekordu Bielsko-Biała) iAndrzej Leszczyński(Clearexu Chorzów).
Foto: Paweł Mruczek Żródło: www.futsalekstraklasa.pl
Komentarze