Sparingpartnerzy "Rekordzistów"

Piątkowym test-meczem z jasienickim Drzewiarzem bielszczanie zainaugurują zimowy serial sparingowy.

Prezentujemy krótkie charakterystyki sparingpartnerów bielskiego wicelidera III ligi śląsko-opolskiej.

Drzewiarz Jasienica (IV liga śląska, gr. 2; 6 miejsce po rundzie jesiennej) – już sporo czasu minęło od poprzedniego spotkania piłkarzy obu klubów. 20 kwietnia 2013 roku, w meczu o czwartoligowe punkty bielszczanie pokonali lokalnego rywala 1:0. Zdjęcie poniżej ilustruje tamtą potyczkę, a na niej m.in. strzelca jedynego gola – Krzysztofa Koczura. Od tego czasu w obu zespołach doszło do wielu zmian personalnych, jest więc okazja od odświeżenia znajomości.

Termin: 15 stycznia (piątek), godz. 18:00; miejsce – stadion BTS Rekord

Raków Częstochowa (II liga; 3. miejsce) – parokrotnie już planowano grę kontrolną z udziałem obu drużyn, do której jednak nie doszło z różnorakich powodów. Wszystko wskazuje, że tym razem „rekordziści” sprawdzą swoją dyspozycję w konfrontacji z jednym z głównych pretendentów do awansu do I ligi. Małej pikanterii temu sparingowi dodaje fakt, że tego samego dnia druga część licznej kadry Rakowa zmierzy się z ligowym konkurentem Rekordu – opolską Odrą.

Termin: 23 stycznia (sobota), godz. 10:00; miejsce – Częstochowa

Nadwiślan Góra (II liga; 17. miejsce) – dawny czwarto- i trzecioligowy oponent „biało-zielonych”. W składzie drugoligowca zapewne pojawi się szereg testowanych zawodników szukających szansy na grę w klubie tzw. szczebla centralnego. Ze „starych, dobrych znajomych” po przeciwnej stronie można spodziewać się Dawida Ogrockiego i Bartłomieja Wasiluka. Poprzedniej gry sparingowej z Nadwiślanem bielszczanie nie wspominają miło. 7 lutego ubiegłego roku w Chorzowie, doznali jedynej minionej zimy porażki – 1:5.

Termin: 30 stycznia (sobota), godz. do ustalenia; miejsce – MOSiR Czechowice-Dziedzice

MKS Trzebinia-Siersza (IV liga małopolska, gr. zachodnia; 4. miejsce) – podopieczni Roberta Moskala są wypróbowanym sparingpartnerem Rekordu. To nie będzie pierwsza gra kontrolna piłkarzy obu klubów. Ostatnia miała miejsce w ubiegłoroczne „Walentynki”, kiedy podopieczni Wojciecha Gumoli wygrali przekonująco 5:2 (foto poniżej). Zdobyciem dwóch goli oraz asystą popisał się wówczas Mieczysław Sikora.

Termin: 3 lutego (środa), godz. 18:00; miejsce – MOSiR Chełmek

Halniak Maków Podhalański (IV liga małopolska, gr. zachodnia; 13. miejsce) – dla „rekordzistów” rywal dotąd nieznany. Za to bardzo dobrze znana jest w bielskim klubie postać szkoleniowca makowian. W połowie rundy jesiennej posadę trenerską w Halniaku objął Krzysztof Wądrzyk, prowadzący wcześniej m.in. Zaporę Porąbka oraz andrychowski Beskid.

Termin: 6 lutego (sobota), godz. do ustalenia; miejsce – stadion BTS Rekord

Iskra Pszczyna (IV liga śląska, gr. 2; 3. miejsce) – kolejny sparingpartner „zza miedzy”. Z wielu wcześniejszych gier ligowych i kontrolnych przypomnijmy, tylko ostatnią. 18 sierpnia ubiegłego roku Rekord ograł pszczynian na ich boisku 3:0. Warto zauważyć, że we wcześniejszych grach kontrolnych tej zimy piłkarze Iskry sprawdzą się na tle ligowych konkurentów bielszczan – LKS-u Bełk i GKS-u Jastrzębie-Zdrój.

Termin: 12 lutego (piątek), godz. 17:00; miejsce – stadion BTS Rekord

GKS Tychy (II liga; 6. miejsce) – i w tym przypadku nie będzie to pierwsza tysko-bielska konfrontacja sparingowa. Zwykle z tych starć zwycięsko wychodzili wyżej notowani piłkarze GKS-u. Letnie 0:6 na stadionie w Wilkowicach, zilustrowane poniższym zdjęciem, okazało się dla tyszan zapowiedzią raczej przeciętnej jesieni w ich wykonaniu. Dla „rekordzistów” – wręcz przeciwnie, pogrom podziałał mobilizująco na wiele miesięcy.

Termin: 16 lutego (wtorek), godz. do ustalenia; miejsce – Tychy

Rozwój Katowice (I liga, 17. miejsce) – najwyżej notowany rywal Rekordu w trakcie zimowych przygotowań. Z katowiczanami „rekordziści” mierzyli się jeszcze w czasach ich występów w III i II lidze. Dla zawodników trenera Mirosława Smyły będzie to jeden z ostatnich sprawdzianów przed wiosennym startem w pierwszej lidze, który planowany jest na 5 marca. Rozwój, aktualnie w trakcie personalnej przebudowy, szykuje się do obrony ligowego statusu, co dla „biało-zielonych” sugeruje wysoko zawieszoną poprzeczkę.

Termin: 20 lutego (sobota), godz. do ustalenia; miejsce – Katowice

Podhale Nowy Targ (III liga, małopolsko-świętokrzyska; 8. miejsce) – gdyby szło o mecz na hokejowej tafli, lepiej byłoby „rekordzistom” oddać spotkanie walkowerem. To tytułem żartu, bo na poważnie oba zespoły zagrają ze sobą po raz pierwszy w historii. Bielszczanom futbol w wydaniu III-ligowców z Małopolski nie jest obcy, można się zatem spodziewać widowiska, w którym obie drużyny nastawione będą na ofensywę. Na półmetku rozgrywek ligowych nowotarżanie tkwią tuż nad spadkową krawędzią.

Termin: 27 lutego (sobota), godz. do ustalenia; miejsce – MOSiR Chełmek

Iskra Klecza Dolna (IV liga małopolska, gr. zachodnia; 6. miejsce) – w ekipie rywala występuje kilka znanych z gry w Rekordzie postaci, m.in.: Łukasz i Dawid Rupowie oraz Krzysztof Skrzypiec. O ile pozwolą na to warunki pogodowe, obie drużyny wyjdą już wtedy na trawiaste boisko. Takie jest przynajmniej założenie szkoleniowców i działaczy obu stron. Pominąwszy personalne konteksty, dla naszego zespołu będzie to ostatni egzamin przed wiosenną premierą.

Termin: 5 marca (sobota), godz. do ustalenia; miejsce – do ustalenia.

Planowany harmonogram gier może ulec zmianom, korektom np. w zależności od warunków pogodowych.

Żródło: www.bts.rekord.com.pl Tadeusz Paluch /Łukasz Biel sportowasilesia.com; googleplus.com; gkstychy.info Foto: Paweł Mruczek.